Natura 2000
Natura 2000 je soustava chráněných území, která vytvářejí podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast (endemické).
Vytvoření soustavy Natura 2000 ukládají dva nejdůležitější právní předpisy EU na ochranu přírody:
- Směrnice Rady 92/43/EHS, o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin („směrnice o stanovištích“)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES (nahradila směrnici 79/409/EHS), o ochraně volně žijících ptáků („směrnice o ptácích“)
Na základě směrnice o stanovištích jsou vyhlašovány evropsky významné lokality (EVL) pro vybrané evropsky významné druhy a typy přírodních stanovišť, které jsou uvedené v přílohách I a II směrnice. Na základě směrnice o ptácích jsou vymezovány ptačí oblasti (PO) pro ochranu vybraných ptačích druhů z přílohy I směrnice a navíc pravidelně se vyskytujících stěhovavých ptáků v daném členském státě. EVL a PO se mohou vzájemně překrývat, dohromady tvoří soustavu Natura 2000, která zaujímá 14 % území ČR o ploše 1 114 959 ha. Srovnání s ostatními členskými státy EU je dostupné na Natura 2000 Barometer.
Typ území Natura 2000 |
Počet v ČR |
Výměra v ČR (ha) |
Podíl na území ČR v % |
Ptačí oblasti |
41 |
703 437 |
8,91 |
Evropsky významné lokality |
1 113 |
795 241 |
10,08 |
Pozn. k tabulce: Údaje platné k 29. 2. 2020. Zdroj: DRÚSOP
Ochrana lokalit soustavy Natura 2000
Požadavky obou směrnic jsou včleněny do národní legislativy zejména prostřednictvím části čtvrté zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Kompetence správy a péče o lokality soustavy Natura 2000 je rozdělena mezi několik orgánů ochrany přírody. Jejich příslušnost pro konkrétní lokality je uvedena v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spravuje 37 % rozlohy EVL a PO.
V rámci soustavy Natura 2000 jsou chráněny velkou měrou druhy a stanoviště, které se na území ČR vyvinuly díky lidskému hospodaření a jejich přítomnost je podmíněna jeho pokračováním (např. kosení, pastva). Soustava Natura 2000 počítá s člověkem jako partnerem. Cílem soustavy Natura 2000 není zcela vyloučit vliv člověka v lokalitách. Zakázány jsou jen takové činnosti, které mohou mít negativní vliv na předměty ochrany. Pro všechny koncepce nebo záměry, které by samostatně či ve spojení s jinými mohly významně ovlivnit území soustavy Natura 2000, je proto třeba vypracovat hodnocení vlivů koncepcí a záměrů na EVL a PO, tzv. naturové hodnocení.
Informace o lokalitách soustavy Natura 2000
Ústřední seznam ochrany přírody (ÚSOP) soustřeďuje zřizovací a odbornou dokumentaci mimo jiné pro lokality soustavy Natura 2000. V Digitálním registru ÚSOP je možné nalézt seznam EVL a PO, jejich předměty ochrany, překryvy s jinými zvláště chráněnými územími a jejich plány péče, souhrny doporučených opatření, informace a podklady k vyhlášení, informace o orgánech ochrany přírody atd. Součástí Digitálního registru ÚSOP je také interaktivní mapa. Vrstvy prostorového vymezení soustavy Natura 2000 lze stáhnout jako otevřená data z https://data.nature.cz/.
Členské státy informují Evropskou komisi o vyhlášení a změnách v lokalitách soustavy Natura 2000 prostřednictvím tzv. Standardního datového formuláře, který má jednotnou strukturu pro všechny členské státy EU danou prováděcím rozhodnutím Komise 2011/484/EU. Formulář obsahuje mj. základní identifikační a popisné údaje o lokalitě a informace o kvantitě a kvalitě předmětů ochrany a vlivech působících na lokalitu.
Standardní datové formuláře za ČR připravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Jsou dostupné přes mapovou aplikaci Evropské agentury pro životní prostředí Natura 2000 Viewer.