Ochrana a udržitelné využívání mokřadů České republiky
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky se podílí na realizaci projektu „Ochrana a udržitelné využívání mokřadů České republiky“, financovaného z EHP fondů 2009-2014 v rámci programu CZ02 – Biodiverzita a ekosystémové služby. Jeho realizace byla zahájena v červenci 2014.
Projekt je zaměřen na ochranu, výzkum a udržitelné využívání mokřadů v České republice v souvislosti s naplňováním závazků vyplývajících pro Českou republiku z členství v mezinárodních úmluvách v ochraně přírody a samozřejmě z potřeb České republiky.
Mokřady patří mezi nejvýznamnější ale současně i světově nejohroženější ekosystémy. Podílejí se na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Rašeliniště jsou významným úložištěm uhlíku, který se v podmínkách trvalého zamokření ukládá ve vrstvách rašeliny. Význam mokřadů je tedy i ve zmírňování klimatických změn. V neposlední řadě jsou mokřady biotopem specifických společenstev a jinde se nevyskytujících nebo vzácných druhů rostlin, živočichů, hub a mikroorganismů. Z krajiny mizí zejména mokřady lokálního významu. Hlavní příčiny úbytku mokřadů jsou přeměna mokřadů na zemědělskou půdu, odvodňování, narovnávání a zahlubování koryt řek, budování vodních nádrží, urbanizace i těžba rašeliny.
V rámci projektu bude zjištěn současný stav mokřadů ČR a jejich biodiverzity a bude věnována pozornost výchově a vzdělávání a šíření povědomí o úloze a fungování mokřadů v krajině. Projekt bude věnovat pozornost i vybraným lidským aktivitám, které významným způsobem ovlivňují stav a funkci mokřadů a jejich existenci.
Cíl projektu:
- příprava databáze mokřadů ČR na portálu AOPK ČR.
- vyhodnocení trendů v rozloze a kvalitě mokřadů na základě srovnání dat o rozsahu a rozloze mokřadů z inventarizace mokřadů z roku 1999 a nově získaných dat.
- vyhodnocení druhové diverzity a velikosti populací netopýrů ve vybraných typech mokřadů metodou ultrazvukové detekce a jejich pozdější analýzu a srovnání se staršími dostupnými údaji.
- podíl na přípravě odborné publikace o stavu mokřadů ČR.
Výstupy projektu:
- databáze mokřadů ČR na adrese http://mokrady.ochranaprirody.cz/.
- zprávy o druhové diverzitě a velikosti populací netopýrů ve vybraných typech mokřadů - ke stažení na adrese http://mokrady.ochranaprirody.cz/ke-stazeni/.
- souhrnná zpráva z kurzu polární ekologie a výzkumu polárních mokřadů – zde.
Finanční prostředky:
Celkové výdaje na projekt (část řešenou AOPK ČR) dosáhly 3 139 960,- Kč.
Příjemce dotace:
Ministerstvo životního prostředí ČR
Partneři projetku:
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Česká společnost ornitologická
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Fotografie: