AOPK ČR >> Péče o přírodu a krajinu >> Programy EU >> LIFE >> Ze života hmyzu >> AKTUÁLNĚ Ze života hmyzu

AKTUÁLNĚ Ze života hmyzu

23.7.2021, Jak se daří modrásku černoskvrnnému na nejnovější lokalitě v Beskydech?

To vám velice rádi sdělí kolegové z ČSOP Salamanadr, čtěte ZDE!

17. 6. 2021, ...a následně proběhla reportáž v České televizi!

Podívejte se na kraťoučkou reportáž o jasoni dymnivkovém v Událostech z regionů. Zmínka o projektu byla sice "tradičně" vystřižena, nicméně to nakonec není až tak podstatné, důležité je ukázat veřejnosti, co se děje, a proč je to tak důležité.

Reportáž

7. 6. 2021, Vydali jsme tiskovou zprávu o našich snahách podpořit jasoně dymnivkového.

Jasoň dymnivkový byl Českou společností entomologickou vyhlášen hmyzem roku 2021. Využili jsme proto příležitosti a informovali veřejnost, co pro tohoto motýla s pohádkovým jménem v našem projektu děláme. (FOTO Martin Mokrejš)

Tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE.

jasoň_dymnivkový_Martin_Mokrejš


7. 4. 2021, Loňské číslo bělokarpatského zpravodaje volně k nahlédnutí přímo zde:

BBK_zpravodaj_2020


4. 1. 2021, Další číslo beskydského zpravodaje je tu!

Tentokrát se ve zpravodaji seznámíte s dalšími dvěma projektovými lokalitami - Dinotice a Terasy U Děčků poblíž obce Helenkov na Valašsku, na kterých obnovujeme louky pro modráska černoskvrnného. Blíže se také podíváme na jiný hmyzí druh zahrnutý do projektu - na jasoně dymnivkového (vidíte na titulní straně časopisu).

Beskydský zpravodaj 12/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21. 12. 2020, Šťastné a Veselé a lepší rok 2021!

PF2021 Ze života hmyzu


1. a 2. 10. 2020 jsme uskutečnili "síťovací" výpravu do Jihočeského kraje!

Spolu s kolegy z projektů LIFE České středohoří a LIFE Jedna příroda jsme navštívili několik projektových lokalit projektu CZ-SK SOUTH LIFE, který koordinuje Jihočeský kraj. Navšítivili jsme hned čtyři evropsky významné lokality - EVL Nerestský lom, EVL Pastvina u Přešťovic, EVL Kozlovská stráň a EVL Borkovická blata (vidíte níže, foto Ondřej Nitsch).

Vyměnili jsme si mnoho cenných zkušeností o obnově travních porostů a jako bonus měli možnost vidět, jak kolegové pečují o unikátní Borkovická blata - pestrou mokřadní lokalitu, v minulosti známou těžbou rašeliny.

foto Ondřej Nitsch


21. 9. 2020, Vyšel nám článek o projektu v časopisu Veronica!

Aktuální číslo časopisu Veronica je zaměřené na opylovatele a jejich nesmírnou důležitost. I my jsme tedy přispěli a shrnuli to nejdůležitější - co děláme, proč to děláme, a samozřejmě pro "koho". :-)

Pro detaily o časopisu a možnosti jeho zakoupení klikněte na titulní stranu:

Časopis Veronica 3-2020


17. 6. 2020, A je tu druhé číslo časopisu Bílé-Biele Karpaty!

V novém čísle se dočtete, co nového v projektu Ze života hmyzu - jak jsme již daleko v oblasti Bílých Karpat. Podíváte se blíže na lokalitu Smolenky a dozvíte se, jakým způsobem hmyzí potvůrky monitorujeme. Kromě projektových aktivit zjistíte, jak bělokarpatší ochranáři zachovávají původní odrůdy ovocných stromů. Získáte tipy na výlety či cyklo-výlety a mnoho dalšího.

Časopis lze zakoupit ZDE, či přímo v sídle ZO ČSOP Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou.


4. 2. 2020, Informační brožura o projektu Ze života hmyzu je na světě!

Prolistujte si naši novou info-brožuru a zjistěte základní (či spíše zásadní?) informace o projektu nenáročnou formou a s minimem textu. ;-)

Brožura Ze života hmyzu


5. 12. 2019, Vyšlo další číslo beskydského zpravodaje!

Seznamte se blíže se dvěma beskydskými modráskovými lokalitami - Lušová a Kobylská. Dále se pročtěte rozhovorem s jedním z hospodářů, který pase svá stáda v oblasti Halenkova a zajišťuje tak potřebná opatření na tamních lokalitách.

Beskydský zpravodaj 12/2019


9. 9. 2019, Pořad "Nedej se!" o strážcích Bílých Karpat na české a slovenské straně!

Chcete se dozvědět, proč vlastně motýly chráníme? Podívejte se na reportáž mapující činnosti obou LIFE projektů v Bílých Karpatech - jak skončeného Motýli CZ-SK, tak i probíhajícího Za života hmyzu!

Podívejte se na různorodé motýlí lokality a zjistěte, jakou péči potřebují. Natáčelo se také přímo na dvou projektových lokalitách - Vápenky a Žítková. Seznamte se se skalnatými stráněmi slovenského Vršatce, na než je vázán vzácný jasoň červenooký. Podívejte se na odchyt nočních motýlů a zjistěte, jak a proč se motýli značkují. Kolega ze Správy CHKO Bílé Karpaty vám rovněž povypráví o složitém vývoji modrásků.

Pořad Nedej se!


29. 7. 2019, Regionální televize POLAR natočila reportáž o našem projektovém festivalu!

Podívejte se v reportáži, jak proběhl již druhý festival Ze života hmyzu v Dolní Lomné. Co všechno si pro vás kolegové a odborní lektoři připravili, aby představili důležitost hmyzu v přírodě. Třeba se na příštím ročníku uvidíme i s vámi! (více o festivalu a zážitkovém centru URSUS se dozvíte ZDE)

Reportáž o festivalu Ze života hmyzu


27. 5. 2019, První číslo bělokarpatského zpravodaje je tu!

Tradiční časopis Bílé-Biele Karpaty se podíval zblízka na projekt Ze života hmyzu. Pročtěte se hlavními úkoly, které jsme si předsevzali na české a slovenské straně Bílých Karpat. S jakými patáliemi se potýkáme a jak jsme s realizací daleko. A co dále řešíme kromě zásahů v krajině? Kliknětě a projděte si celé vydání!

Časopis Bílé-Biele Karpaty 1-2019


3. 1. 2019, Vyšlo první číslo beskydského zpravodaje v rámci projektu Ze života hmyzu!

Přečtěte si, jak se vede hmyzu v Beskdech a jaké motýly tam najdete. O čem je projekt Ze života hmyzu a na co se jeho beskydské lokality zaměřují? O tom vás informují kolegové ze Správy CHKO Beskydy a ČSOP Salamandr.

Beskydský zpravodaj 12/2018

 

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt