NK Kostelní vrch
NK Kostelní Vrch
Kostelní vrch je méně výrazným vrcholem Litoměřické části Českého středohoří (350 m n. m.) umístěným východně od masivu Deblíku (459 m). Lokalita je důležitým migračním můstkem mezi xerotermními lokalitami v kaňonu Labe a Tlučeňským údolím (Krkavčí skály, Holý vrch u Hlinné, Hradiště).
Kostelní vrch je tvořen výchozy skal, na jejichž vrcholových plošinách se vyskytují dobře zachovalé stepní porosty s výskytem kavylu olysalého (Stipa zalesskii*) a místy na skalách nízké xerofilní křoviny se skalníkem celokrajným (Cotoneaster integerrimus). S výjimkou těchto extrémních poloh většinu lokality porůstají mezofilní a xerofilní křoviny. Severní svahy jsou porostlé lesem.
Cílovými stanovišti jsou: Panonské skalní trávníky (Stipo-Festucetalia pallentis) 6190, Polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích (Festuco-Brometalia) 6210, dále Silikátové skalnaté svahy s chasmofytickou vegetací 8220, Dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum 9170 a Kontinentální opadavé křoviny 40A0*.
Z ohrožených druhů chráněných českou legislativou zde kromě kriticky ohroženého kavylu olysalého můžeme najít např. koniklec luční český (Pulsatilla partensis subsp. bohemica), kavyl Ivanův (Stipa pennata), z bezobratlých např. nosatce Brachypera vidua a z obratlovců ještěrku obecnou (Lacerta agilis), slepýše křehkého (Anguis fragilis) a užovku hladkou (Coronella austriaca).
Stepní polohy Kostelního vrchu jsou ohroženy zarůstáním křovinami a náletovými dřevinami, místy dochází i k expanzi třtiny křovištní (Calamagrostis epigejos) a ostružiníků (Rubus sp.)
Cílem managementových zásahů bude odstranění nežádoucí expanze křovin a následné sečení travních porostů.