AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> V oblasti Lopeníku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd

V oblasti Lopeníku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd

V oblasti Lopeníku v CHKO Bílé Karpaty se pohybuje medvěd

15.5.2019

Včera ráno ho spatřil chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek.

Šelmu zaplašil křikem a ta se vzdálila. Následně informoval starostu obce Lopeník a Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, Správu CHKO Bílé Karpaty.

„Chování medvěda bylo úplně standardní, po vyrušení se vzdálil. Odlili jsme jeho stopu a pro rychlý přenos informací jsme v kontaktu se starosty nejbližších obcí. Chovatelům doporučujeme, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. Na tom, že se zde medvěd pohybuje, není nic výjimečného. Je to zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk,“ vysvětluje Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 „Platí stejná doporučení jako v případě medvědice, která byla v nedalekých Beskydech nedávno označena telemetrickým obojkem a nyní je na Slovensku. Medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky. Děkujeme,“ dodává Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí. Zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád proti velkám šelmám z Operačního programu Životní prostředí. V minulých dnech schválila Evropská komise České republice navýšení této podpory na sto procent [2].

Poznámky:

[1] http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/medved-v-beskydech-dostal-telemetricky-obojek/

http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/medvedice-putuje-beskydy-za-dva-tydny-usla-pres-130-kilometru/

[2] http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/tat-bude-hradit-veskere-naklady-na-zabezpeceni-chovu-proti-dravcum-a-selmam/

Foto: Stopa medvěda, Martin Tomešek

 

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt