AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Sokolům se letos kvůli dronům nezdařilo hnízdění na Troskách

Sokolům se letos kvůli dronům nezdařilo hnízdění na Troskách

Sokolům se letos kvůli dronům nezdařilo hnízdění na Troskách

24.8.2021

Pracovníci AOPK ČR i sokolníci na hradě opakovaně vídali samce, který nosil sedící samici potravu. Mláďata se jim ale vyvést nepodařilo.

„Samice sokolů jsou na počátku hnízdění, především při snášení a inkubaci vajec, velmi citlivé. Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Sokolímu páru na Troskách se stala s největší pravděpodobností osudnou přítomnost dronů. Podle svědectví zdejšího kastelána jsou tady přelety dronů takřka každodenní záležitostí,“ vysvětluje Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Přímé rušení v nejbližším okolí hnízda, zejména z výše umístěné pozice, je pro sokoly těžko snesitelné. Zvažujeme proto, že příští rok vyhlásíme kolem tohoto hnízdiště ochranné pásmo, aby nebylo možné s drony na hnízdící sokoly naletovat,“ dodává Jiří Klápště.

V Českém ráji bylo letos zjara pozorováno sedm párů sokolů stěhovavých, které se snažily vyvést mladé. Potvrzena ale byla jen čtyři úspěšná hnízdění. Příčinou bylo zřejmě chladné a deštivé jarní počasí v kombinaci s častým rušením. Pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat snižují kromě počasí i další přirozené faktory, jako jsou predátoři (například kuna, výr či krkavec) či vnitrodruhová konkurence. Zabezpečení klidného hnízdění ze strany člověka je ale faktorem limitujícím. 

Sokoli v současné době  hnízdí v České republice na více místech. Jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí jsou Jeseníky, kde letos vyvedli rekordních 41 mláďat. Dalšími jsou například České středohoří, České Švýcarsko či Moravský kras.

Foto. archiv S CHKO Český ráj

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt