AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Podezřele krotcí vlci na Kokořínsku?

Podezřele krotcí vlci na Kokořínsku?

Podezřele krotcí vlci na Kokořínsku?

17.3.2018

Nikoli. Chování, které je zachyceno na videu lesních dělníků, není ničím výjimečným.

Videozáznam vlka, který se pohybuje v lese poblíž těžebního stroje,  natočili na Kokořínsku lesní dělníci.

„Takové chování není u divoce žijících zvířat, tedy i vlků, ničím výjimečným. Mají strach z člověka, ale nespojují si jej s traktory, auty a stroji vůbec. Známe to všichni koneckonců z přírodopisných dokumentů z Afriky - lidé se mohou přiblížit v autě k divoce žijícím zvířatům na několik metrů a pořídit jejich úchvatné záběry. 
Genetické analýzy  potvrdily, že vlčí smečka žijící v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj je příbuzná s vlky ze Saské Lužice. V Německu se vlci objevili poprvé kolem roku 2000 a za tu dobu byli již také mnohokrát spatřeni z nákladních vozidel nebo aut, aniž by došlo k bezdůvodnému útoku na člověka. Vlk na Kokořínsku se tedy choval zcela standardně. Mohlo jít také o mladá, zvědavá zvířata,“ vysvětluje Martin Strnad, expert Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se velkým šelmám dlouhodobě věnuje.

Lidé mají o chování vlků dlouhodobě zažitou představu, která však zcela neodpovídá realitě. Vlk ke svému životu nepotřebuje hluboké lesy, ale přizpůsobí se i životu v hospodářské krajině osídlené lidmi. Důležitý je pro něj dostatek potravy a klid. Vlci pak mohou přicházet i blíže k vesnicím a obydlím, neboť jejich teritorium na ně často bezprostředně navazuje. Vlky lze občas zahlédnout nebo i potkat či vyplašit při průchodu krajinou. V takovém případě ale vlk nemusí zběsile utíkat pryč. Může člověka nejprve chvíli pozorovat, než situaci vyhodnotí. Vlci jsou totiž zvědavá zvířata. Oproti člověku za dne také hůře vidí, a proto jejich reakce může být opožděná. Po vyhodnocení situace však vlk odběhne. Ačkoliv jsou vlci aktivní zejména večer a v noci, lze je spatřit i ve dne. Může se jednat o jedince, které něco vyplašilo při denním odpočinku a kteří hledají nový úkryt.

Více informací o návratu vlků do České republiky najdete na specilaizované stránce www.navratvlku.cz, kterou spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ĆR. 

Foto: Štěpán Rozenkranz, NP Šumava

 

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt