AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Nechoďte k medvědům, jsou to šelmy

Nechoďte k medvědům, jsou to šelmy

Nechoďte k medvědům, jsou to šelmy

1.3.2019

V reakci na tento týden zveřejněné video Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vyzývá všechny návštěvníky Beskyd, aby se při spatření medvěda klidným krokem vzdálili pryč.

Kameraman, který natočil na mobil několikaminutové video medvěda útočícího na prase divoké dne 26.2.2019 [1],  se vystavil obrovskému nebezpečí.

Bezpečná úniková vzdálenost medvěda od člověka činí alespoň 50 metrů. Pokud se člověk přiblíží více, zvíře se snaží uniknout, dostává se do stresu, cítí se ohroženo a může i zaútočit. Oproti tomu autor zveřejněného videa, pan Adam Velička, záběry natočil z pouhých 10 – 20 metrů, únikovou vzdálenost zvířete nerespektoval, k medvědovi se záměrně přibližoval a vystavoval jej tak stresu. Ten se na videu projevuje například tím, že se medvěd snaží odtáhnout loveného divočáka pryč z dohledu kameramana.

 „Medvěd je šelma, která má velkou sílu. Pokud se zvíře kvůli nezodpovědnému chování dostane do stresu, může mít snahu se bránit. Kameraman bohužel vystavil zcela zbytečně velkému riziku nejen sebe, ale i medvěda – pokud by zvíře člověka napadlo, zcela jistě by se objevily požadavky na jeho odlov. Pokud chceme mít v našich lesích divoká zvířata, jako jsou medvědi, rysové, ale třeba také tetřevi, respektujme prosím jejich přirozený prostor a způsob života,“ konstatuje Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Ve většině podobných případů blízkého setkání (v našich podmínkách dosud hlavně na Slovensku) má medvěd snahu člověka odehnat. Bohužel jakékoliv strčení či plácnutí medvědem může člověka vážně poranit. I přesto dosud neexistuje případ usmrcení člověka medvědem u nás, ani na Slovensku, Polsku, či Rakousku.

V případě natáčení došlo k porušení zásad správného chování člověka a z hlediska právního také k rušení kriticky ohroženého druhu - medvěda. Smutné na celé události je také fakt, že autor je aktivním myslivcem a tedy osobou, která by zmíněné zásady správného chování při střetnutí s medvědem měla znát.

Poznámky:

[1] https://tn.nova.cz/clanek/unikatni-video-z-ceska-muz-natocil-souboj-medveda-a-kance.html

Foto: František Jaskula

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt