AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Jarní nepříznivé počasí ovlivnilo úspěšnost hnízdění sokolů v Jeseníkách

Jarní nepříznivé počasí ovlivnilo úspěšnost hnízdění sokolů v Jeseníkách

Jarní nepříznivé počasí ovlivnilo úspěšnost hnízdění sokolů v Jeseníkách

5.8.2013

Zatímco vloni bylo v Jeseníkách a blízkém okolí okroužkováno 21 sokolích mláďat, což byl dosavadní rekord, letos pouhých třináct.

Na vině je jednak chladné a deštivé počasí na počátku jara, možná i určitá rodičovská nezkušenost nově vytvořených párů. Vyplývá to z pravidelného monitoringu, který zde provádí  Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky ve spolupráci s dalšími odborníky.

„Přestože brzy na jaře bylo sokoly obsazeno přibližně stejné množství hnízd jako vloni  (cca 10–12), další průběh hnízdění už přinesl výrazné změny. Kvůli chladnému počasí zahnízdila část jesenické populace sokola se zpožděním několika týdnů. V době líhnutí těchto později snášených vajíček panovalo na horách deštivé a chladné počasí. To zkomplikovalo dospělým ptáků možnost zajistit si dostatek potravy,“ vysvětluje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny, Správy CHKO Jeseníky.

Na menším hnízdním úspěchu se pravděpodobně zčásti projevila i rodičovská nezkušenost nově vytvořených párů. Neumějí si například dostatečně ochránit hnízdo před přirozenými predátory, jako je kuna, výr i krkavec.

Více informací v tiskové zprávě.

Foto: Petr Šaj

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt