AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> City Nature Challenge 2021: Mezinárodní klání měst o nejvyšší počet pozorovaných druhů opět startuje

City Nature Challenge 2021: Mezinárodní klání měst o nejvyšší počet pozorovaných druhů opět startuje

City Nature Challenge 2021: Mezinárodní klání měst o nejvyšší počet pozorovaných druhů opět startuje

26.4.2021

Od pátku 30.4. do pondělí 3. 5. můžeme světu ukázat, jak bohatá a jedinečná je městská příroda v Praze, Brně a Uherském Hradišti.

Uherské Hradiště se letos akce City Nature Challenge 2021 [1] účastní vůbec poprvé. Ambice města vystihuje motto „Objev přírodu v srdci Slovácka“.

Objevování přírody ve městech je také cílem celé akce. Má přitáhnout lidi k pozorování přírody i tam, kde by se na první pohled zdálo, že příroda není. A pořádání soutěže je ideální způsob, jak lidi pro věc nadchnout. Letos se do čtyřdenního klání přihlásilo více jak 430 měst a regionů z různých koutů světa.

Obyvatelé zapojených měst v České republice si tak mohou koronavirová omezení trochu zpestřit. Stačí si k tomu stáhnout aplikaci iNaturalist a v uvedeném termínu posílat záznamy pozorovaných druhů zvířat nebo rostlin. Počítají se všechna zaslaná data z území Prahy, Brna a Uherského Hradiště. Výsledky soutěže, tedy kolik jednotlivá města poslala záznamů pozorování, budou zveřejněny o týden později na webových stránkách pořadatele.

AOPK ČR je partnerem akce od roku 2018, kdy se Česká republika zapojila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum, v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno a v Uherském Hradišti zlínská Univerzita Tomáše Bati.  

Objevovat přírodu můžete samozřejmě kdekoliv a kdykoliv, nejen během soutěže. Vydejte se třeba na některý z našich doporučených výletů (jejich nabídku najdete na adrese www.snamidoprirody.cz) a zkuste zjistit, jaká zvířata a rostliny tam mají domov. A když si stáhnete aplikaci BioLog, můžete nám o nich dát vědět. Získaná data totiž doplní nálezovou databázi všech druhů, kterou spravujeme.  

Například zápisem pozorování veverky přispějete k poznání o jejím rozšíření (http://veverka.nature.cz) a pomůžete tak zaplnit bílá místa biodiverzity (http://bilamista.nature.cz). Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý.

Při svých výpravách do přírody ale buďte ohleduplní a dodržujte pravidla chování v přírodě [2]. Ne všude v chráněných územích je totiž dovoleno chodit mimo vyznačené cesty. Jinde zase mohou hnízdit vzácné druhy ptáků a velké množství lidí je může rušit.

1920x1080 px basic 2021 lednacek


Poznámky:

[1] Samotný projekt vznikl v roce 2016 v USA a zorganizovaly ho Natural History Museum v Los Angeles a California academy of Science v San Franciscu. První ročník byl tak logicky soubojem pouze mezi těmito dvěma městy. Během osmidenního klání bylo zaznamenáno přes 20 tisíc pozorování. Následující rok se akce konala i v dalších městech USA. Loňský ročník proběhl ve 244 městech z celého světa. Zúčastnilo se přes 41 tisíc lidí, kteří zaznamenali více než 815 tisíc pozorování.

[2] Do přírody ohleduplně s rodinou Veverkových

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště

Fotogalerie AOPK ČR

Fotogalerie AOPK ČR

 

 

 

 

 

 

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt