Informace pro žadatele
Kde uplatnit žádost
Žádost o náhradu za ztížené hospodaření je třeba zaslat příslušnému orgánu ochrany přírody dle následujícího klíče ve vztahu k území, kde se nacházejí pozemky dotčené omezením:
- na území národních parků jsou příslušným orgánem ochrany přírody správy národních parků příslušné ve správním obvodu dle zákona
- na území CHKO Šumava je příslušným orgánem ochrany přírody k podání žádosti o finanční náhradu Správa národního parku Šumava
- na území CHKO Labské pískovce je příslušným orgánem k podání žádosti o finanční náhradu Správa národního parku České Švýcarsko
- na ostatním území ČR vyřizuje žádosti AOPK ČR
V rámci AOPK ČR se příjem a administrace žádostí provádí prostřednictvím regionálních pracovišt AOPK ČR. Územní obvody jednotlivých regionálních pracovišť naleznete zde: http://www.ochranaprirody.cz/regionalni-pracoviste/
Náležitosti žádosti
Podmínky poskytování finanční náhrady, vzor uplatnění nároku, náležitosti uplatnění nároku a způsoby určení výše náhrad jsou stanoveny ve společných vyhláškách Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství:
- náhradu za ztížení lesního hospodaření upravuje vyhláška č. 335/2006 Sb.
- náhradu za ztížení zemědělského hospodaření a hospodaření na rybnících upravuje vyhláška č. 432/2005 Sb.
Formulář žádosti a čestné prohlášení, které se k žádosti přikládá je také možné v elektronické podobě získat na podstránce Ke stažení.
Žádost je třeba v kompletní podobě, to včetně veškerých vyhláškami požadovaných příloh, vstupních údajů a hodnot proměnných vzorců použitých pro výpočet výše nároku, doručit příslušnému orgánu ochrany přírody do 31. března roku následujícího po roce, kdy došlo k omezení. Pokud je žádost doručena později, nárok zaniká.
Jedinou výjimkou jsou žádosti u rybníků s víceletým hospodářským cyklem. Zde se náhrada poskytuje až v posledním roce tohoto cyklu, kdy je možné vyčíslit vzniklou újmu. Žádost však musí být uplatňována v každém roce tohoto cyklu, a to bez vyčíslení výše požadované náhrady újmy, k vyčíslení a uhrazení náhrady újmy dojde až po posledním roce hospodářského cyklu.
Kompletní výčet požadovaných součástí žádosti je uveden ve výše zmíněných vyhláškách. K častým chybám v žádostech patří špatné vymezení odůvodnění nároku na vyplacení finanční náhrady.
Odůvodnění nároku
Žadatel musí v žádosti označit z jakého konkrétního ustanovení zákona či prováděcího právního předpisu, či souhlasu, závazného stanoviska nebo rozhodnutí vydaného na základě zákona či právního předpisu mu vzniklo omezení hospodaření. Nestačí se odkázat na § 58 či vyhlášky upravující náležitosti uplatňování žádostí, ty samy o sobě nárok nezakládají. V případě, že se jedná o omezení na základě rozhodnutí, souhlasu či závazného stanoviska, je třeba toto k žádosti také připojit.