MGSII-53 Sysel obecný, péče o lokality
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska
“Tyto webové stránky byly vytvořeny za finanční podpory EHP fondů 2009-2014 a Ministerstva životního prostředí. Za jejich obsah je výhradně odpovědná Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a nelze je v žádném případě považovat za názor donora nebo Ministerstva životního prostředí.“
AKTUALITY
Název projektu: Péče o vybrané lokality výskytu sysla obecného v ČR v roce 2015
Číslo projektu: MGSII - 53
Místo realizace: Roudnice nad Labem, Strakonice, Kyjov, Břeclav – Ladná, Praha – Letňany, Kolín, Mohelno, Miroslav
Finanční podpora: EHP fondy, Malé grantové schéma: „Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy II“, oblast podpory 1: „Realizace schválených záchranných programů a programů péče pro zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů“
Celkový rozpočet: 1 527 894,- Kč vč. DPH
Financování: Finanční prostředky z EHP fondů se poskytují v hodnotě 1 298 710,- Kč, což představuje 85% z celkových předpokládaných výdajů projektu. Finanční prostředky ze státního rozpočtu se poskytují ve výši 229 184,- Kč, což představuje 15% z celkových předpokládaných výdajů projektu.
Doba trvání projektu: 1. 4. 2015 – 30. 11. 2016
Partneři projektu:
- SIT Prague, a.s.
- Aeroklub MEMORIAL AIR SHOW Roudnice nad Labem, spolek
- Aeroklub Strakonice, zapsaný spolek
- Aeroklub Kyjov, o. s.
- Aeroklub Miroslav, o. s.
- Aeroklub Břeclav, o. s.
Garant projektu:
- Mgr. Jitka Větrovcová, AOPK ČR, oddělení druhové ochrany, E: jitka.vetrovcova@nature.cz
Celkové shrnutí projektu a jeho dopady na zájmový druh
Projekt splnil předpokládané cíle a výstupy a k 30. 11. 2016 byl oficiálně ukončen.
Za hlavní přínos považujeme realizaci Opatření I., které spočívalo v zajištění nutného managementu (kosení) na celkem osmi lokalitách výskytu sysla v sezóně 2015. To představuje cca 23% počtu stávajících lokalit s výskytem tohoto druhu v ČR a zároveň zhruba stejné procento celkového odhadovaného počtu jedinců v ČR, pro které byl tímto management zajištěn. Navíc byl ještě díky prodloužení projektu zajištěn management na lokalitě Kolín i v následující sezóně 2016....(celé znění shrnutí projektu).
Cíle a náplň projektu:
Cílem projektu bylo zajistit management (tj. pravidelné kosení či pastvu) pro sysla obecného v roce 2015 na celkem 8 lokalitách jeho výskytu. To je považováno za stěžejní opatření záchranného programu, neboť přežívání sysla je velmi silně vázáno na trvale nízké travní porosty (sysel se orientuje především zrakem a potřebuje mít přehled o dění na lokalitě, aby mohl včas uniknout případným predátorům).
Jednotlivé aktivity projektu:
Management na jednotlivých lokalitách sysla obecného
V rámci projektu byl zajištěn management na těchto lokalitách:
Praha – Letňany, Roudnice nad Labem, Strakonice, Kyjov – Milotice, Miroslav, Břeclav – Ladná, Kolín a Mohelno. Práce byly na většině lokalit prováděny/zajištěny jednotlivými partnery, pouze na lokalitách Kolín a Mohelno zajistila realizaci managementu AOPK ČR.
Jak je popsáno výše, vhodný management pro sysla obecného spočívá v udržování krátkého travního porostu (ideálně nepřesahujícího výšku 15 cm po celou dobu sezónní aktivity těchto zvířat). S ohledem na charakter lokalit zařazených do projektu (7 travnatých letišť a 1 stepní lokalita) bylo jako plánovaný způsob managementu zvoleno kosení těžkou mechanizací. Na každé lokalitě byly během sezóny 2015 plánovány celkem 3 seče. Na základě dosavadních zkušeností s managementem lokalit sysla obecného byly termíny těchto sečí stanoveny následovně: 1. seč do konce května, 2. seč do konce července a 3. seč do konce září. Vzhledem k rozdílnému vývoji počasí v jednotlivých letech i k odlišnému charakteru jednotlivých lokalit pak byly tyto termíny individuálně upřesněny a v případě lokality Mohelno byla jedna seč s ohledem na dlouhotrvající sucho vynechána. Díky úsporám v projektu pak byl management zajištěn ještě v sezóně 2016 na lokalitě Kolín.
Koordinace a řízení projektu
Koordinaci projektu zajišťoval pracovník AOPK ČR – koordinátor záchranného programu pro sysla obecného v ČR.
Povinná publicita projektu
V rámci povinné publicity projektu byly uspořádány celkem tři semináře pro odbornou i širší veřejnost (jeden úvodní a dva terénní) a byly zřízeny a průběžně aktualizovány tyto webové stránky k projektu. Vznikla také řada tématických propagačních materiálů.