AOPK ČR >> Pro novináře >> Tiskové zprávy >> Mladý rys byl usmrcen autem nedaleko Rožnova pod Radhoštěm

Mladý rys byl usmrcen autem nedaleko Rožnova pod Radhoštěm

16.11.2015

Ve středu  11. 11. 2015  byl usmrcen  motorovým vozidlem mladý rys  na silnici za Rožnovem p.R., v katastru obce Dolní Bečva. Našli ho lesní dělníci, kteří sdělili, že když k místu nehody večer po deváté hodině přijížděli, seděl  vedle  mrtvého rysa další rys.  Pracovníci Lesní správy v Rožnově p.R.  kadáver rysa vyzvedli a předali  Správě CHKO Beskydy. Jednalo se o mladou rysici o hmotnosti 9 kg  a rys, který ji doprovázel, byl  buď sourozenec,  anebo matka.

Je možné, že rysové se přišli z lesa k řece napít.  Přecházení přes silnici se však jednomu z nich stalo osudným.   V posledních týdnech je to už druhý případ smrti této chráněné šelmy  v CHKO Beskydy -  4.10. 2015 bylo sraženo rysí kotě na silnici  v Lidečku.

Podle zjištění Hnutí DUHA Olomouc, které se dlouhodobě zabývá fotomonitoringem velkých šelem,  je rys,  usmrcený na Dolní Bečvě,  jedním ze tří letošních mláďat rysice, telemetricky sledované v rámci nedávno ukončeného projektu „Monitoring velkých  šelem v Evropsky významné lokalitě Beskydy“. 

 Lesnatý prostor  pod Černou horou kolem silnice mezi Rožnovem  p.R. a Dolní Bečvou eviduje ochrana přírody jako migračně významné území. Podle sdělení myslivců  zde poměrně často dochází ke srážkám motorových vozidel se zvěří,  většinou se srnčí,  někdy i s jelení.  Lze konstatovat, že nejen v tomto místě, ale v celé oblasti Beskyd přibývá nálezů zvířat usmrcených dopravou.   V předešlých letech AOPK ČR zmapovala a vymezila nejdůležitější migrační trasy velkých savců v CHKO Beskydy a nyní připravuje návrh ke  zlepšení bezpečnosti dopravy i zvířat v silničních úsecích,  kde dochází k nejčastějším  dopravním kolizím s volně žijícími živočichy.          

 František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR Správa CHKO Beskydy nález komentoval:

 „V údolí Rožnovské Bečvy byla v poslední době v důsledku stále intenzivnější a rychlejší dopravy usmrcena celá řada vzácných a chráněných živočichů - několik vyder, bobr, užovka stromová a další hadi, ještěrky, obojživelníci, jezevci atd.  Je zřejmé, že provoz na silnicích  je  vůči živé přírodě stále nepřátelštější a že je nezbytné přistoupit k ochranným opatřením.“        

 Martin Strnad, zoolog, AOPK ČR , k případu sdělil:

„CHKO Beskydy je jednou z klíčových jádrových oblastí s výskytem velkých savců, které jsou v současné době vymezovány na území ČR v rámci projektu Komplexní přístup k ochraně fauny terestrických ekosystémů před fragmentací krajiny v ČR (EHP-40). Na podporu a zachování migrační prostupnosti krajiny, bude vymezena tzv. vrstva biotopů zvláště chráněných druhů velkých savců s vymezením kritických oblastí, kam bude možné cílit ochranná opatření.“  

 

 

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt