AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Začíná revitalizace mokřadu na Pastvisku

Začíná revitalizace mokřadu na Pastvisku

Začíná revitalizace mokřadu na Pastvisku

19.12.2018

Práce budou dokončeny do dubna příštího roku, investorem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Mokřad se nachází se v národní přírodní památce Pastvisko u Lednice [1], kde žije řada vzácných živočichů.

„Jde o důležitou ornitologickou lokalitu, kde pravděpodobně hnízdí chřástal malý. Není snadné jej spatřit, ale bezpečně ho prozradí typický hlas nesoucí se z rákosí nebo vysokých ostřic. Kromě ptáků se tu daří pijavce lékařské, která je velmi vzácná. V minulosti byla využívána v léčitelství k takzvanému pouštění žilou,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava.  

„Cílem částečného odbahnění a rekonstrukce výpustného stavítka je zlepšení odtoku vody z území a odstranění neslovitelných lagun. Při vypouštění mokřadu totiž zůstávají v těchto lagunách ryby, zejména karas stříbřitý a střevlička východní. Ty v případě vyšších početních stavů působí problém nejen výše uvedeným druhům, ale i hojně se vyskytujícím obojživelníkům včetně vzácného čolka dunajského. Jeho larvami se totiž živí,“ dodává Vlastimil Sajfrt. 

Mokřad vznikl v 70. letech minulého století jako tzv. kompenzační opatření při vodohospodářských úpravách řeky Dyje. 

Projekt "Revitalizace NPP Pastvisko u Lednice" je podpořen 100% dotací z Operačního programu Životní prostředí, prioritní osa 4.1., náklady na revitalizaci jsou 10,1 milionu korun.

Volavka bíla, foto Vlastimil Sajfrt

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt