AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Varování před nedostatečnou kvalitou vody v Lipkách je falešné

Varování před nedostatečnou kvalitou vody v Lipkách je falešné

Varování před nedostatečnou kvalitou vody v Lipkách je falešné

9.10.2018

Na stojánku na odběr pitné vody v Lipkách v Telči viselo několik dní oznámení, že kvůli vypouštění Velkého Pařezitého rybníka nelze kvalitu zdejší vody garantovat.

Text je na hlavičkovém papíře AOPK ČR, je na něm uvedeno i telefonní číslo na jednoho z jejích zaměstnanců [1].  Jedná se ale o podvrh. AOPK ČR na něj upozornil Městský úřad Telč.

„Žádné takové varování jsme nevydali, není k němu sebemenší důvod. Voda do stojánku pitné vody v Lipkách teče ze studní nad Velkým Pařezitým rybníkem, upuštění jeho hladiny o 60 centimetrů se na její kvalitě nemohlo v žádném případě odrazit. Ceduli jsme sejmuli a podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Domníváme se, že by se mohlo jednat o šíření poplašné zprávy a podvod,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.

„Voda v Lipkách má parametry kojenecké vody a řada lidí si pro ni jezdí. Proč se je někdo takovým způsobem pokusil vystrašit a podvést, je mi opravdu záhadou. Jediná pravdivá informace na cedulce je, že oprava Velkého Pařezitého rybníka bude dokončena do roka [2],“ dodává Václav Hlaváč.

Další fáze odpouštění rybníka je naplánována tak, aby voda doplnila telčské rybníky, na kterých proběhne výlov koncem října. Tento postup byl již dříve dohodnut na schůzce s ostatními subjekty v povodí s ohledem na co nejšetrnější hospodaření s vodou.

Více informací o rekonstrukci hráze rybníka najdete na:

http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/velky-parezity-aopk-cr-vita-diskusi-a-pripominky-i-v-prubehu-rekonstrukce/

http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/pri-oprave-velkeho-pareziteho-rybnika-se-zvazi-kaceni-kazdeho-stromu/

http://www.ochranaprirody.cz/o-aopk-cr/aopk-cr-informuje/aktuality/velky-parezity-dulezite-je-zachovat-zdejsi-prirodu-a-zaroven-zajistit-bezpecnost-rybnika/.  

cedule_foto_text_web

cedule_foto_strom_web

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt