AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> V lesích Olomouckého kraje žijí rys ostrovid i vlk obecný

V lesích Olomouckého kraje žijí rys ostrovid i vlk obecný

 V lesích Olomouckého kraje žijí rys ostrovid i vlk obecný

27.4.2016

Několikaměsíční práce přinesla věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida a vlka obecného na území Olomouckého kraje.

 Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s dobrovolníky Vlčích hlídek a partnery v regionu od podzimu 2015 hledalo v širší oblasti Jeseníků důkazy o přítomnosti velkých šelem a kočky divoké.

Důležitou součástí projektu, na němž se podílí také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Olomoucko, státní podnik Lesy České republiky, Ostravská univerzita a Český svaz ochránců přírody Šumperk, byl monitoring pomocí fotopastí. Ochránci přírody jich umístili v terénu více než šedesát.

Mezi nejvýznamnější získané záznamy patří doklady o pohybu vlka obecného na území Rychlebských hor a severní hranici CHKO Jeseníky. Na počátku ledna 2016 získali ochránci přírody videozáznam ze soukromé fotopasti, na níž byl zachycen vlk. V druhé polovině února dobrovolníci Vlčích hlídek nalezli v dalších dvou místech v Rychlebských horách stopní dráhy, které s největší pravděpodobností patřily také vlkovi. Jsou to první důkazy o pohybu vlka obecného v oblasti Jeseníků po více než deseti letech.

 Na zcela opačném konci Olomouckého kraje, nedaleko Šternberka, se ochráncům podařilo získat věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida, největší evropské kočkovité šelmy. „Při přesunu k jednomu ze zimovišť netopýrů, která pravidelně kontrolujeme, jsem ke svému překvapení objevil ve sněhu na lesní cestě stopy rysa ostrovida. Byly poměrně čerstvé, a tudíž zcela nezaměnitelné,“ sděluje Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Ostatně rozsáhlé lesy v oblasti Nízkého Jeseníku a navazující vojenský prostor Libavá jsou pro rysa vhodným prostředím s dostatkem kořisti,“ dodává.

Více informací v tiskové zprávě.

 Foto: Stopa vlka, autor: Dana Bartošová

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt