AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Padesátka CHKO Jizerské hory v novém čísle Ochrany přírody

Padesátka CHKO Jizerské hory v novém čísle Ochrany přírody

Padesátka CHKO Jizerské hory v novém čísle Ochrany přírody

22.2.2018

Těšit se ale můžete i na šumavské pralesy, pesticidy v Moravském krasu nebo rtuť v Brdech.

Časopis otvírá obsáhlý článek Jiřího Huška, dlouholetého vedoucího Správy CHKO Jizerské hory, který bilancuje padesát let tohoto chráněného území. Stejné téma rozebírá v rozhovoru František Pelc, který v Jizerských horách působil v pozici vedoucího Správy začátkem devadesátých let.

Osmičkové výročí nemá letos jen Československo, komunistický převrat a rok 1968, ale také náš asi nejznámější prales Boubín. Letos slavíme 160 let od jeho prvního vyhlášení a s ním a dalšími šumavskými pralesy se můžete seznámit v článku Pavla Hubeného.

Výskyt pesticidů v v CHKO Moravský kras mapuje text Taťány Halešové a Marie Kotyzové, aktuální distribuci rtuti v lesních ekosystémech Brd shrnuje článek Terezy Novákové, Tomáše Navrátila a Jana Rohovce.

Sucho posledních let otevřelo diskusi nad výstavbou vodních nádrží, mimo jiné i nad přehradou Pěnčín v CHKO Orlické hory. V tomto čísle časopisu se dočtete o možných alternativách, které by byly k přírodě podstatně šetrnější.

Rubrika Mezinárodní ochrana přírody se tentokrát zaměřuje na osud největšího dravého vačnatce – ďábla medvědovitého – a boj tohoto druhu s přenosnou rakovinou tváře.

Na konci časopisu najdete přehled čánků za rok 2017. Jednotlivé články můžete najít i na webových stránkách http://www.casopis.ochranaprirody.cz/

Přejeme zajímavé čtení.

 

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt