AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Mezi menšími úřady jsme nejlepším hospodářem roku

Mezi menšími úřady jsme nejlepším hospodářem roku

Mezi menšími úřady jsme nejlepším hospodářem roku

26.9.2019

Vysvědčení vystavili ekonomové z Univerzity Karlovy, kteří na webu zindex.cz poměřují všechny veřejné zakázky za poslední tři roky.

Hlavní cenu v podobě sochy „Neplejtváka“ obdržel z rukou podporovatele projektu Radima Jančury Státní pozemkový úřad, z menších úřadů pak nejlépe hospodařila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Mezi ministerstvy se nejlépe umístil Úřad vlády na sdíleném třetím místě.

Většinu z 3.000 zakázek, včetně nejmenších, soutěžil v posledních třech letech Státní pozemkový úřad otevřeně. „Přistupujeme ke každé zakázce, jako by byla v režimu zákona. Je to nakonec procesně snazší,“ uvádí ředitel úřadu Martin Vrba. Tato naprosto bezprecedentní praxe vynesla úřadu  první místo v žebříčku zindex.cz, který hodnotí kladně vysokou konkurenci i transparentnost malých nákupů. Stejný důvod vynesl prvenství mezi menšími úřady právě Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. „První místo je pro nás i výzvou do dalších let," konstatuje její ředitel František Pelc.

Letošní hodnocení se totiž nově zaměřuje právě na tzv. “malé” zakázky, kterými však ročně proteče na 250 mld. Kč. „U malých zakázek se nejlépe pozná poctivá práce úředníků – zákon zde nepožaduje téměř nic. Záleží jen na vnitřním nastavení úřadu i lidské iniciativě, zda se o ně reálně soutěží,” komentuje metodické novinky manažer projektu Jiří Skuhrovec.

Úspěch v zindexu však vyžaduje víc, než průhledné malé zakázky – dá se přirovnat k desetiboji pro úřady. Například katastrálnímu úřadu k druhému místu pomohla zejména schopnost soutěžit tendry na IT s minimem zadávání “z ruky”, a hlavně důrazem na hodnocení kvality řešení. Společné třetí místo pak obsadilo Národní divadlo, zejména díky úspěšné rekonstrukci Státní opery s vysokou konkurencí a minimem chyb, a Úřad vlády, který v limitu soutěže vychytal všechny nedostatky ve svých uveřejněných zakázkách. Tím se stal nejprůhledněji soutěžícím státním úřadem. „Velice si ceníme toho, že právě Úřad vlády je již podruhé v řadě mezi nejlepšími zadavateli v žebříčku zindex.cz, protože to vypovídá o kvalitě práce a odpovědném přístupu úřadu k zadávání veřejných zakázek. Současně si velice vážím toho, že zindex.cz s tímto projektem hodnocení zadavatelů přišel a přispívá k vytvoření transparentního soutěžního prostředí a vytváření tlaku na jeho zkvalitnění,” dodává k výsledkům Tünde Bartha pověřena řízením Úřadu vlády ČR.

Zindex.cz je hodnocení úřadů, založené čistě na měřitelných datech. Zpracovává databázi stovek tisíc zakázek, aby poskytl nestranné hodnocení efektivity úřadů. V loňském roce byl oceněn jako nejlepší projekt svého druhu v celé EU a získal i první cenu v soutěži Společně otevíráme data.

Hodnoceno bylo období 01/2016-06/2019. Úplné hodnocení lze nalézt na webu zindex.cz. Metodika hodnocení je detailně popsaná na wiki.zindex.cz

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt