AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Dvacet milionů záznamů o výskytu našich druhů: zapojit se můžete i vy

Dvacet milionů záznamů o výskytu našich druhů: zapojit se můžete i vy

Dvacet milionů záznamů o výskytu našich druhů: zapojit se můžete i vy

22.5.2017

Právě dnes počet záznamů v Nálezové databázi ochrany přírody překročil hranici dvaceti milionů.

Záznamem svého pozorování do ní může přispět kdokoli. Mezinárodní den biodiverzity, který připadá právě na dnešek, vybízí k tomu podívat se nejen na současné, ale i na historické rozšíření jednotlivých druhů. 

 „Chtěli jsme, aby databáze [1] sloužila každému, a proto připravujeme její otevření pro širokou veřejnost, ale zájemci si už dnes mohou najít podrobné informace o přibližně 24 tisících druzích na kartách druhů [2]. Pro veřejnou správu je databáze základním zdrojem informací, k dispozici má nejen údaje o druzích chráněných či jinak významných, ale i běžných. I ty jsou často důležité pro pochopení kvality konkrétního území,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

 Milovníkům přírody také už třetím rokem slouží mobilní aplikace BioLog. Funguje jako terénní digitální zápisník pozorování naší fauny a flóry, propojený přímo s databází. Letošní květen se už stal rekordním měsícem za celou dobu existence aplikace, do databáze už přibylo přes 4,5 tisíce záznamů  - ze skupin jsou nejčastěji zapisováni ptáci. Dnes byla uvolněna nová verze aplikace, která její využívání významně rozšiřuje v souvislosti s otevřením dat pro veřejnost. Data je v ní možné i prohlížet pomocí funkce Mé okolí. Ta uživateli přímo v terénu ukáže, které druhy už v daném místě byly zaznamenány.

„Rádi bychom do ochrany přírody a jejího pozorování zapojili co nejvíce lidí. Mobilní aplikace BioLog jim usnadňuje práci. Nepotřebují tužku ani zápisník, vše mohou lokalizovat, vyfotit a zapsat bez problémů přímo v terénu, jména druhů je možné zadávat i hlasem. Svá pozorování nám zaslalo už 451 milovníků přírody,“ vysvětluje Jan Zárybnický, ředitel odboru informačního systému ochrany přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Link pro stažení aplikace BioLog:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.nature.biolog

Stránky k aplikaci:

http://biolog.nature.cz/

Poznámky:

[1] Nálezová databáze ochrany přírody:

http://portal.nature.cz

 [2] Vyhledávání pro jednotlivé druhy (karta druhu):

http://portal.nature.cz/kartydruhu/

 

Foto: Sokol stěhovaný, autor: František Pelc

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt