AOPK ČR >> O AOPK ČR >> AOPK ČR informuje >> Dnes je Evropský den chráněných území

Dnes je Evropský den chráněných území

Dnes je Evropský den chráněných území

24.5.2017

Snažíme se lidem ukazovat jejich krásy.

Lidé do přírody vyrážejí čím dál častěji. Například severní stranou vystoupalo na beskydskou Lysou horu v roce 2010  asi 60 tisíc lidí, zatímco v roce 2015 už 140 tisíc. Na stezce v Císařské rokli v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály bylo v roce 2016 zaznamenáno přes 80 tisíc průchodů. Aby cenná příroda zůstala zachována, chceme návštěvníkům potřeba přiblížit její krásy a zároveň zajistit, aby ji přítomnost lidí ovlivňovala co nejméně.

 AOPK ČR má ve své správě 97 naučných stezek, které průběžně rekonstruuje. Zajímavosti o přírodě návštěvníkům přinášejí také informační panely, které jsou umístěny téměř u všech maloplošných zvláště chráněných území. Pohyb v terénu usnadňují také mostky, schody, zábradlí, přístřešky či lavičky.  Atraktivní jsou ptačí pozorovatelny, které milovníkům ptactva usnadňují sledování opeřenců. Jedna z nich byla přesně před rokem otevřena v národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník. 

Pro veřejnost je otevřeno celkem 8 domů přírody (DP Blaníku, Českého ráje, Českého lesa, Poodří, Moravského krasu, Litovelského Pomoraví, Slavkovského lesa a Třeboňska) a 7 informačních středisek CHKO (Macocha, Dolní Lomná, Bukovina, Šargoun, Veselí nad Moravou, Holubov, Křivoklát). V roce 2016 je navštívilo nejméně 170 000 milovníků přírody. Více na http://www.dumprirody.cz/

 

 

AOPK ČR

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt